Lewis Hamilton a câștigat al șaptelea titlu mondial în Formula 1 și a egalat recordul lui Michael Schumacher

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Turciei la Formula 1, a 14-a etapă a Campionatului Mondial, egalând recordul de şapte titluri mondiale deţinut de germanul Michael Schumacher.

″Îmi lipsesc cuvintele. Vreau să mulţumesc înainte de toate echipei mele, uzinei şi partenerilor. Tot ce trăiesc nu ar fi fost posibil dacă nu m-aş fi alăturat acestei echipe. Vreau să mulţumesc, de asemenea, fanilor şi familiei mele, evident. Am visat la aceste emoţii de când eram mic şi mă uitam la Formula 1 la televizor. Dar, cu acest al şaptelea titlu, cele mai frumoase vise ale mele sunt depăşite”, a spus Hamilton după cursă, potrivit Agerpres.

Plecat de pe locul 6 al grilei de start, Hamilton a fost urmat de mexicanul Sergio Perez (Racing Point) şi de germanul Sebastian Vettel (Ferrari).